Hemoroidy


Hemoroidy, alebo zlatá žila je nepríjemnosť, ktorá aspoň raz v živote postihne väčšinu ľudí. Hemoroidy môžu byť veľmi bolestivé, ale vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné. Mnoho ľudí sa nesnažia o riadnu liečbu, pretože ju nepoznajú, niektorí z nich sa boja navštíviť lekára pretože sa hanbia, alebo kvôli veľmi nepríjemným a dokonca aj bolestivým lekárskym prehliadkam ako sú anoskopia, sigmoidoskopia alebo proktoskopia.

Hemoroidné uzly sú zvyčajne malé a normálnej anatomickej štruktúry v stene zadnej časti hrubého čreva. Skladajú sa s prekladaných ciev, ktorých vlastnosťou je, že nemajú typické zloženie ciev, ale z dôvodu nedostatku svalov, veľmi tenké steny a sú tak viac menej náchylné k poškodeniu.
Okrem ciev, tvoria štruktúru hemoroidov elastické kostrové tkanivá a vrstva hladkého svalstva (sval). Za normálnych okolností hemoroidy kontrolujú tekutú stolicu (hnačka) a vetry.


hemoroidi Problémy s hemoroidmi nastanú keď sa v dôsledku častého napínania, ochorenia pečene, tehotenstva, alebo iných faktorov zväčšuje tlak v portálnej žile, čo vedie k napúčaniu žíl. Je to podobný jav, ako sú kŕčové žily na nohách. Problémy s hemoroidy sú častejšie u mužov u žien sa často vyskytujú v priebehu tehotenstva a po pôrode. Hemoroidy sú najčastejšou príčinou krvácania zo zadnej časti hrubého čreva.
 
Hemoroidy môžeme označiť ako civilizačnú chorobu. Dedičnosť, starnutie spoločnosti, stravovacie návyky a moderný spôsob života sú hlavné dôvody, že 50% ľudí stredného veku a starších ľudí má príležitostne alebo často problémy so zväčšenými hemoroidmi.


Typy hemoroidov

Hemeroidy sú klasifikované podľa veľkosti a umiestnenia. Po nájdení ich rozlišujeme na vnútorné (vychádzajúce z dolnej oblasti ritného otvoru) a vonkajšie hemoroidy (vychádzajúce z kože pri otvore konečníka).Iná typ klasifikácie je podľaveľkost, delíme ich na 4 stupne.

V závislosti od polohy:

hemoroidi
•  Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú v konečníku, sú menej závažné, pretože majú menší počet nervových zakončení. Obvykle nie sú bolestivé a na ne upozorňujú stopy čerstvej krvi na toaletnom papieri, v záchodovej misy alebo v stolici. Krvácanie je zvyčajne malé a zriedka vedie k ťažkej straty krvi. Vo väčšine prípadov sa jedná o malé opuchlé žily v stenách konečníka.
Nastať môžu tiež väčšie hemoroidy, visiace,ktoré môžu skĺznuť z konečníka. Obyčajne sa vrátia sami od seba, alebo ich pomocou prsta jemne vrátime do konečníka.
V najzávažnejších prípadoch, keď hemoroidy nie sú vrátené do vnútra ich análne svaly stisnú a tým sa zabráni prístupu krvi do hemoroidyov, čo vedie k krvnými zrazeniná a silným bolestiam. V tejto fáze hemoroidov môžeme tiež vidieť hlien na toaletnom papieri alebo v stolici.

Vonkajšie hemoroidy ležia pod kožou na vonkajšej strane análneho otvoru. Pretože je konečník pretkaný nervami je extrémne citlivý a bolestivý,môže svrbieť a často sa aj zapáliť. Tieto hemoroidy môžu byť podráždené v nich sa tvoria krvné zrazeniny, ktoré vedú k veľmi bolestivým hrčkám, tiež známym ako trombóza alebo stvrdnutý hemoroid.


Ohľadne veľkosti poznáme nasledovné stupne:

 1. Prvý stupeň: malé hemoroidy,nerobia ťažkosti,občas krvácajú
 2. Druhý stupeň: väčšie hemoroidy, ktoré sa nevracajú späť do steny análneho kanála, ak pacient preruší tlačenie na stolicu, spôsobujú bolesti, svrbenie alebo krvácanie
 3. Tretí stupeň: Zväčšené hemoroidy,trvalo vyčnievyjúce do análneho otvoru, väčšia pravdepodopnosť zápalu a krvácania. Do vnútra konečníka sa vrátia sami, alebo s pomocou ( s prstom ich nežne potlačíme naspäť).
 4. Štvrtý stupeň: Hemoroidy značných rozmerov, nemožno ich dostať do análneho otvoru, spôsobujú často neznesiteľné bolesti.
hemeroidi

Symptómy

 • Svrbenie, nepríjemné pocity v oblasti konečníka
 • Pocit pálenia v konečníku
 • Bolesť v análnej oblasti
 • Bezbolestné, čerstvé krvácanie po stolici
 • Krv na toaletnom papiero
 • vyklenutie hemoroidov do análneho kanála(pociťujemo ich ako, ako hrbolčeky na okraji konečníka)
 • Bolesť počas vylučovania
 • Pocit, že črevo nie je po stolici úplne vyprázdnené (čo vedie k častejšiemu vyprázdňovaniu, a silnému napínaniu)
 • Unikanje stolice

Akonáhle spozorujeme hemoroidy,a čím skôr začneme hemoroidy liečiť, tým je väčšia šanca, že sa nerozvinú a neskomplikujú. Vo väčšine prípadov, môžeme byť úspešní s unikátnou formule HemoSens ktoré tvoria HemoSens masti a HemoSens kapsule. To môže zabrániť ďalšiemu vzniku hemoroidov, zmierniť symptómy, alebo prispieť k úplnému vyliečeniu. Úspech liečby, môže byť výrazne zlepšený zmenou životného štýlu,viacej pohybu a zdravej stravy bohatej na vlákninu, viac pohybu a pitím veľkého množstva vody.

Príčiny

Všetky činnosti, ktoré zvyšujú brušný tlak a preto spôsobia kvoli rozšireniu žíl konečnika ich napuchnutie a zoslabenie stien, čo može viesť do zväčšenia hermoroidných vankúšikov.
Ochorenie pečene, je jednou z najčastejších príčin hemoroidov, pretože zvyšujú tlak v žilách konečníka. Tieto problémy postihujú hlavne straších ľudí a sú hlavne následok nezdravého životného štýla, zlej výživy,potravín, ktoré sú priemyselne spracované, veľa cukru, soli a alkoholu.

Problémy s hemoroidmi sú tiež veľmi časté počas tehotenstva a po pôrode.
 

Niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k rozšíreniu hemoroidov:

 • Dedičnosť
 • Námaha pri vylučovaní (pri zápche alebo tvrdej stolici) – najbežnejšia príčina
 • Silný kašeľ
 • Zvracanie
 • Zadržiavanie veľkej potreby
 • Zdvíhanie ťažkých bremien
 • Chronická zápcha
 • Chronická hnačka
 • Nadmerné sedenie
 • Alkohol
 • Nedostatok pohybu
 • Nezdravá strava a nedostatok vláknín

Prevencia


Našťastie existujú produkty a metódy na liečbu a prevenciu hemoroidov, ale dôležité je vedieť, že budeme pri tom oveľa úspešnejší, ak zmeníme niektoré návyky v každodennom živote.

Tieto opatrenia majú predovšetkým preventívny charakter, a sú odporúčané na zmiernenie symptómov hemoroidov. Tiež pomáha, aby bola stolica mäkká. To sa dosiahne správnou stravou bohatou na vlákniny a pitím veľkého množstva vody.

 • Je potrebné piť veľa vody: Voda pomáha zriediť stolicu. Väčšina vody sa vylučuje z tela močom, ale tiež časť cez stolicu. Tým, že rozriedime stolicu, zmenšíme napínanie. Dospelý by mal vypiť 1,5 až 2 litre vody denne. Ak chceme zmierniť príznaky hemoroidov, je dôležité, aby sme sa vyhýbali pitiu nápojov s diuretickým účinkom, ako je káva a alkoholické nápoje.
 • Jedzte potraviny bohaté na vlákninu: Výživa je kľúčom k zmierňovaniu príznakov hemoroidov. Potraviny bohaté na vlákniny pomáhajú obnoviť rovnováhu v črevách a umožňujú pravidelné vyprázdňovanie. Najviac vláknin sa vyskytuje v celozrnných pšeničných výrobkoch, čerstvom ovocí, zelenine a strukovinách.
 • Pravidelná stolica: Vyprázdňovanie by malo byť pravidelné, stolica je dôležitá pre detoxikáciu nášho organizmu. Nikdy nepotláčajte nutkanie na stolicu, tým že potláčate nútkanie na stolicu , stolica tvrdne a to nám sťažuje vyprádzňovanie. Tento zlozvyk môže zapríčiniť zväčšovanie vydutín
 • Vyvarujte sa napínaniu v priebehu vyprázdňovania.
 • Nepotláčajte pocit vyprázdňovania. Keď zacítite potrebu, nepotláčajte vyprázdňovanie.
 • Vyhýbajte sa farebnému alebo parfumovanému toaletnému papieru
 • Použite neutrálny mydlo.
 • Pravidelné cvičenie a primeraná fyzická aktivita  pomáhajú obnoviť rovnováhu pri vyprázňovaniu.
 • Po dlhšom sedení občas vstante a choďte.

Liečenie

Existujú metódy liečby, ktoré môžu uľahčiť príznaky, znížiť alebo dokonca odstrániť problémy s hemoroidmi. Mnohokrát môžeme byť úspešní už s opatreniami na zmiernenie príznakov.

Liečenie nikdy nie je stopercentné, a to aj v prípade, že sme sa zbavili problémov s hemoroidmi, to nezaručuje, že sa v budúcnosi nebudú opakovať.

Hemoroidy môžeme liečiť s kapsulami, ktoré majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt, zmierňujú tlak na žily v zadnej časti čreva, znížujú bolesti,nepríjemný pocit a zmenšujú hemoroidy. Veľmi obľúbená je masť, ktorá zmierňuje svrbenie, kŕče, zmenšuje hemoroidy, zmierňuje bolesť a nepríjemný pocit v análnej oblasti.

Pre optimálne účinky je samozrejme potrebné zmeniť niektoré návyky. To sa dosiahne správnou stravou bohatou na vlákniny a pitím veľkého množstva vody. Odporúča sa ravidelné cvičenie a primeraná fyzická aktivita.

Opatrenia


Odporúčajú sa tiež opatrenia, ktoré možno vykonávať doma sám:

 • Užitočnou podpornou terapiou sú aj sedacie kúpele s hrsťou rozpustenej soli alebo s odvarom z dubovej kôry. Doporučuje sa zotrvať 15-20 minút v teplej vode s pridávaním vody tak, aby sa kúpeľ udržiaval teplý a opakovať ho niekoľkokrát denne.  
 • Umývanie anorektálnych oblasti s neparfumovaným mydlom a vodou.
 • Dôkladne opláchnutie a jemné utretie konečníka s neparfumovaným toaletným papierom

Chirurgická liečba hemoroidov

Vo väčšine prípadov boli tieto opatrenia účinné a úplne odstránia alebo zmiernia problémy s hemoroidmi. Ak problémy pretrvávajú a sú hemoroidy veľmi bolestivé, alebo v prípade veľkého krvácania je nevyhnutný chirurgický zákrok. Ďalšie spôsoby liečby sú:
 • Hemoroidektomija je klasická metóda na odstraňovanie hemoroidov, pri ktorej sa hemoroidné uzly v celote odstránia skalpelom.
 • Proces, v ktorom sa s ultrazvukom identifikujú žily, ktoré sú potom uzavreté stehmi, a tak sa zastaví tok krvi.
 • Hemoroidy môžu tiež byť zničené laserom, elektrickým prúdom, alebo infračerveným žiarením.
 • Elastická ligatúra, vákumextraktorom po nasatí vonkajších uzlov, je naložená špeciálna gumička, ktorá zaškrtí prítokové a odtokové cievy vonkajšieho hemoroidu, ktorý do týždňa spontánne odpadňe a rana sa hojí malou jazvičkou. Doba liečenia je do 10 dní. Pacient môže vykonáavať počas liečenia obvyklé činnosti aj lahkú prácu.